Przy okazji Międzynarodowego Dnia Konsumenta pragnę przypomnieć, że wszyscy jesteśmy konsumentami. I nie chodzi tu tylko o sprzedaż towarów. Jesteśmy biorcami usług administracji publicznej, zdrowotnych i wielu innych. Powinniśmy być więc traktowani jednako, ale natura nie wszystkim dała równe szanse w dostępie do korzystania z dóbr publicznych i prywatnych, stąd też powstało prawo mające bronić najsłabszych uczestników rynku konsumpcyjnego, tj. osoby z niepełnosprawnością ruchową.

A jak wygląda sytuacja na naszym rynku lokalnym? Niestety nie bardzo jest się czym chwalić. Swój przegląd rozpoczęłam od najbardziej eksponowanego miejsca w Szczytnie, tj. placu Juranda. Na obszarze placu wyznaczono parking dla samochodów, ale zapomniano o miejscu dla niepełnosprawnych. Co prawda wyznaczono dwa miejsca postojowe przy ulicy Odrodzenia, ale nie zaspokajają one potrzeb i jak sama mogłam naocznie stwierdzić - są zajmowane przez kierowców nie mających uprawnień do parkowania w tych miejscach.

Osoby niepełnosprawne często wymagają pomocy medycznej. W przychodni przy ulicy Kościuszki wyznaczono dwa miejsca parkingowe dla inwalidów i jest to chlubny wyjątek. Przy szczycieńskim szpitalu i poradni rehabilitacyjnej mieszczącej się w tym budynku inwalida nie uświadczy miejsca parkingowego zarezerwowanego dla osób niepełnosprawnych. To samo dzieje się przed przepiękną i nową przychodnią ELMED, chociaż należy oddać, że funkcjonuje tam platforma, przy pomocy której osoby na wózkach mogą swobodnie dostać się na upragnione piętro. Żałuję, że tak mało osób popiera i rozumie potrzebę instalacji takiej windy w przychodni ESKULAP, gdzie wielu specjalistów przyjmuje na piętrze budynku. Z uzyskanych informacji jednoznacznie wynika, że potrzeba jej instalacji dla niepełnosprawnych jest sprawą wtórną wobec zamiaru rozbudowy apteki (oczywiście w miejscu, gdzie istnieje jedyna logiczna lokalizacja platformy). Osobiście szkoda mi osób z niewydolnością oddechową i ruchową, którzy poprzez zaniechanie lub brak wrażliwości społecznej decydentów skazani są na niebywały wysiłek pokonania schodów. A przecież wystarczyłaby odrobina dobrej woli …

Mocno mnie zaniepokoił brak miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych przy Powiatowym Urzędzie Pracy oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Te dwie instytucje z mocy ustawy zobowiązane są do prowadzenia spraw osób z niepełnosprawnością. Mam nadzieję, że niniejszy artykuł zmieni tę sytuację i Szczytno będzie mogło wpisywać się w ramy miast o europejskim standardzie.

(cdn.)

Agata Gołaszewska-Horak