Jubileuszowy XV Powiatowy Konkurs Plastyki Obrzędowej „Palma Wielkanocna”, który odbył się w Rozogach, miał w tym roku wyjątkowy przebieg. Po raz pierwszy wzięli w nim udział nie tylko mieszkańcy naszego regionu, ale także artyści ludowi z zaprzyjaźnionego Rejonu Wileńskiego. galeria >>

Jubileuszowy XV Powiatowy Konkurs Plastyki Obrzędowej „Palma Wielkanocna”, który odbył się w Rozogach, miał w tym roku wyjątkowy przebieg. Po raz pierwszy wzięli w nim udział nie tylko mieszkańcy naszego regionu, ale także artyści ludowi z zaprzyjaźnionego Rejonu Wileńskiego.

Polsko - litewskie palmy

W tym roku do organizacji konkursu przyłączyło się także Muzeum Mazurskie, które przygotowało trzydniowy cykl imprez pn. „Wileńska Niedziela Palmowa na Ziemi Szczycieńskiej. Składały się na nie warsztaty z udziałem wileńskich artystów ludowych skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, zorganizowane w ŚDS w Orzeszkach i Gminnym Ośrodku Kultury w Rozogach. Zwieńczeniem cyklu był uroczysty wieczór w szczycieńskim muzeum. W trakcie imprezy można było podziwiać cały obrządek związany z wykonywaniem palm wielkanocnych, a towarzyszyły temu występy zespołu „Cicha Nowinka” z Ciechanowiszek oraz Chóru Parafialnego z Mejszagoły. Wykonane podczas wieczoru palmy trafiły potem na rozoski konkurs. Przed jego finałem, wszystkie palmy i te rozoskie, i te wileńskie zostały uroczyście wniesione do kościoła pw. św. Marii Magdaleny, gdzie odbyła się msza celebrowana przez ks. infułata Juliana Żołnierkiewicza. W trakcie nabożeństwa wierni mogli być także świadkami małego misterium Męki Pańskiej, które odegrała miejscowa młodzież.

- Rozoski konkurs o 15-letniej tradycji staje się coraz bardziej znany w Polsce. Godny podziwu jest kunszt wykonawców i piękno samych palm - mówił do wiernych ksiądz infułat, dziękując za wysiłek i zaangażowanie zarówno mieszkańcom powiatu, jak i gościom z Litwy. Po nabożeństwie wszystkie konkursowe dzieła zostały w uroczystym orszaku zaniesione do sportowej sali miejscowego gimnazjum, gdzie odbył się ostatni akcent - ogłoszenie wyników.

Tegoroczną zwyciężczynią w kategorii indywidualnej - dorośli została Krystyna Wiśniewska, mieszkanka Rozóg. Jest to już jej drugie z rzędu zwycięstwo. Pani Krystyna jest emerytką, ma więc trochę wolnego czasu, który w okresie Wielkiego Postu poświęca na budowę okazałej, bo prawie czterometrowej wysokości palmy. Tworzy ją z zachowaniem tradycyjnych metod, używając tylko gałązek wierzbowych, symbolizujących zmartwychwstanie i kwiatów oznaczających wiecznie odradzającą się przyrodę.

WYNIKI:

Kategoria indywidualna dorośli:

1. Krystyna Wiśniewska

2. Ewelina Kostrzeba

3. Marianna Mierzejek

Kategoria indywidualna dziecięca:

1. Daniel Walas

2. Daria Łysiak

3. Monika Bojarska

W kategorii młodzieżowej jury przyznało tylko nagrody zbiorowe - wygrało Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Rozogach.

W konkursie wzięło udział 65 uczestników, podzielonych na trzy grupy wiekowe: dzieci, młodzież i dorośli. Oprócz nagród indywidualnych oraz zbiorowych były też liczne wyróżnienia.

SAMOCHÓD OD POWIATU

Pobyt delegacji samorządu Rejonu Wileńskiego w Szczytnie miał też inny sympatyczny akcent. W piątek 26 marca powiat szczycieński przekazał gościom z Litwy samochód dostawczy fiat tornueo, który wcześniej służył uczniom ZS nr 2 w Szczytnie. Kluczyki do auta odebrała dyrektor szkoły w Awiżeniach Valeria Orszewska. Odtąd 15-letni fiat będzie wykorzystywany do transportu uczniów do tej dwujęzycznej placówki. Dzięki temu młodzież zyska lepszy dostęp do edukacji w ojczystym języku. Samochód został wyremontowany przez strażaków ze szczycieńskiej KP PSP, a najwięcej serca w tę pracę włożył mł. ogn. Konrad Podpora.

Marek J. Plitt/fot. M.J.Plitt