Swastyka jest symbolem bardzo starym, znanym od paleolitu. Używano jej również w przedwojennej Polsce. Symbol ten został zawłaszczony przez nazistów i dzisiaj słusznie kojarzy się nam on bardzo źle.

Swastyki
Szczytno, 1 Maja. Na zdjęciu są widoczne flagi ze swastyką oraz flagi cesarstwa niemieckiego

KRZYŻE Z HACZYKAMI

11 sierpnia 1931 roku członkowie Narodowosocjalistycznego Związku Uczniowskiego wywiesili na gmachu szczycieńskiego gimnazjum flagę ze swastyką. Była to prowokacja wobec władz. Trzech uczniów zostało za ten czyn ze szkoły wydalonych. Zapewne po dojściu do władzy nazistów zostali zrehabilitowani i odpowiednio nagrodzeni.

Pochodzący spod Nidzicy bardzo popularny w Prusach Wschodnich grafik i pisarz Robert Budzinski w 1927 roku opublikował książkę: „Entdeckung Ostpreussen” („Odkrywanie Prus Wschodnich”), w której opisał fikcyjną podróż mieszkańca zachodnich Niemiec do Prus Wschodnich, czyli na koniec świata. Książka ta jest pełna humoru. Autor stwierdził, że Prusy Wschodnie są krainą chrześcijańską, bo wszędzie są krzyże. Jednak jak im się bliżej przyjrzeć, to okazuje się, że wszystkie one mają haczyki.

SWASTYKI W RATUSZU

W latach 1936-1937 wybudowano szczycieński ratusz. Budowla ta wzniesiona została w stylu nazistowskim. Przyozdabiały ją też swastyki. Jedna, jako element godła państwowego, znajdowała się nad oknem balkonu, druga wmontowana była w okna przy klatce schodowej. Było ich w ratuszu zapewne więcej.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.